KATEGORİLER
Alışveriş Sepetiniz
YENİ YÜZÜMÜZLE, YENİ SEZON'U KEŞFETMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

İade İptal Süreci

1- Ürünümü iade etmek istiyorum, iade şartları nelerdir?

 


gulinabutik.com üyelerinin "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı" Yasal olarak 15 gündür. Ürünü, kusurlu olmasından dolayı iade etmek istediğinizde, bu süre 30 günü kapsamaktadır.


 


Yurtdışı adresinize verdiğiniz siparişlerinizde yer alan ürünü/ürünleri, iade etmek istediğinizde, kargo ücreti tarafınıza (müşteriye) aittir. Yurtdışı adresinize verdiğiniz siparişlerinizde yer alan ürün/ürünleri, "kusurlu olmasından dolayı" iade etmek istediğinizde, kargo ücreti gullinabutik'e aittir.


 


 


Sipariş iptali, sipariş kargoya verilmemişse gerçekleştirilmektedir. Kargoya verilmiş siparişler için iade şartları geçerlidir.


 


 


Abiye, tasarım ürünleri aynı gün içerisinde kargoya verildiği takdirde geri alınabilir. Gelinlik, kozmetik, kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini ve güneş gözlüğü ürünlerinin iadesi kabul edilmemektedir.


 


 


İadeye konu olan ürünü; faturası, orijinal kutusu ve ambalajı, gönderilen tüm aksesuarları ile birlikte, faturanızın arka yüzünde bulunan iade formunu (385 Sayılı Vergi Usul Kanunu Uyarınca) eksiksiz doldurularak ve imzalayarak gönderiniz.


 


 


Sipariş iadelerinde sadece ürün bedeli iadesi yapılmaktadır. Kargo ücreti iade edilmez. İade ürün/ürünlerin bedeli, ürünler depomuza ulaştığı andan itibaren; ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edilerek, kredi kartınıza iade edilir.


 


 


İade Adresi: Mehmet Nesih Özmen Mh. Nadide Cd. Çınar Evleri C Blok No: 72-1 Güngören / İstanbul 


 


Dikkat! Gümrük prosedürleri, doğal afetler, grev, aktarım kaçırması vb. nedenler belirtilen sürelerin kapsamı dışındadır. Nadiren de olsa yurt dışına gönderilen paketlerin gittiği ülkede gümrüğe tabi olma ihtimali vardır. Bu durumda gümrük memurları sizinle iletişime geçerek paketinizi almak için ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Gümrük bedelleri siparişinize ve ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir gullinabutik.com. adresinden gönderilen ürünlerin gümrüğe takılması durumunda gullinabutik.com sorumluluk kabul etmez, gönderilerin gümrüğe takılması durumunda sorumluluk müşteriye aittir.


 


 


2- İade yapmak istiyorum, kargo ücreti öder miyim?

 


Yurtdışı iade işlemlerinizde kargo ücreti sizin tarafınızdan ödenmektedir.


 


3- Siparişimi iptal etmek istiyorum. Ne yapabilirim?

 


Siparişinizin iptal işlemini kargoya verilmemiş durumda ise gerçekleştirebilirsiniz. Talebiniz ile ilgili 0551 651 12 50 numaralı Müşteri Hizmetlerimize ulaşabilirsiniz.


 

4- İadeyi hangi adrese yapmalıyım?